Lepiej zapobiegać niż leczyć-szczepienia cz.2

SZCZEPIENIA DODATKOWE dla psów przeciwko:
# kaszlowi kenelowemu
   szczepionka miejscowa donosowa, dająca odporność przeciw chorobom górnych dróg oddechowych wywołanych przez Bordatella bronchiseptica oraz wirus parainfluenzy. Szczepimy psy szczególnie narażone od 4 tyg życia, powtórne szczepienia co roku.
#babeszjozie
  szczepionka służy do czynnego uodparniania psów w wieku 6m-cy i starszych przeciwko Babesia canis w celu redukcji nasilenia objawów klinicznych związanych z ostrą postacią babeszjozy oraz niedokrwistości oznaczonej wartości hematokrytu (PCV). Szczepienie nie zapobiega zakażeniu, istnieje możliwość wystąpienia łagodniejszej formy choroby. Drugie szczepienie wykonuje sie po 3-6tygodniach od pierwszego szczepienia. Rewakcynacja co 6m-cy.
# herpeswirozie psów- czynne uodparnianie suk w celu zapobiegania śmiertelności, objawom klinicznym i zmianom patologicznym u szczeniąt wywoływanych przez zakażenia herpeswirusem w pierwszych dniach życia.
   I szczep w okresie cieczki lub 7-10dni po pokryciu
   II szczep 1-2 tyg przed porodem
Szczepienie przypominające przy każdej ciązy, zgodnie z powyższym programem.
# koronawirozie
czynne uodparnianie psów od 5tyg życia przeciw koronawirozie.
PROGRAM SZCZEPIEŃ KOTA
*standardowe
       I szczep 8-9 tydz życia                            II szczep 12-13 tydz życia
         -katar koci (herpes i kaliciwirus)          – katar koci
         – panleukopenia                                        – panleukopenia
                                                                               -białaczka
    15-16tydz życia
     -wścieklizna
U kotów szczepienie przeciwko wściekliźnie nie jest obowiązkowe, aczkolwiek zalecane jest u kotów wychodzących, wystawowych i wyjeżdzających za granicę. Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym powtarzamy co roku, natomiast przeciwko wśiekliźnie możemy powtarzać co dwa lata.
SZCZEPINIE DODATKOWE dla kotów przeciwko:
#chlamydiozie
       szczepimy koty szczególnie narażone, wychodzące i żyjące w dużych skupiskach zwierząt. Szczepionka czasem wywołuje reakcje poszczepienne, charakteryzujące sie bolesnością miejsca iniekcji, apatią.
Porady